Dziś jest Sobota, 23 Czerwiec 2018. Z życzeniami imieninowymi zastukaj do Wandy i Brygidy , Józefa
 

Rodzaje senników

 • Sennik Asyryjski – dla Asyryjczyków sny równoznaczne były ze znakami, omenami odnoszącymi się do życia na jawie. Czesto umieszczali swe sny na glinianych tabliczkach - tak jak przykładowy sen odnaleziony w Nineveh i pochodzący prawdopodobnie z czasów panowania władcy Ashurbanipala. Na tej tabliczce wyryto przepowiednię mówiącą o tym, że gdy człowiek w czasie snu wzbija się w przestworza -w realnym życiu staje się obojętny i może stracić wszystko. Warto dodać, że Asyryjczycy pomimo iż czerpali z religii babilońskiej - na co dzień posiadali swoje własne wierzenia, które były pochodne od religii Hurtów. Mieli kilku bogów, których czcili. Szamani natomiast wywierali wielki wpływ na rozwijanie się ich kultury.

  sennik asyryjski
   
 • Sennik Babiloński - w dawnych czasach mieszkańcy Mezopotamii dzielili sny na pozytywne i negatywne. Uważali bowiem, że jeżeli przydarzył się komuś negatywny sen  - to był to koszmar który zesłał szatan. Jesli natomiast sen był pozytywny - to jego twórcą był ich bóg - Wielki Władca. Babilończycy posiadali wielu bogów, których czcili. Jednym z nich była bogini snów - Mamu, której służyli kapłani. Ich to zadaniem było niedopuszczenie do spełnienia się snów złych. Bardzo często sennik Babiloński był wiązany z sennikiem Egipskim. Prawdopodobnym powodem tego łączenia był podobny okres powstawania obu senników. Wielu ludzi uważało również, że sennik Babiloński jest powiązany z Pismem Świętym, gdyż wielu bohaterów opisanych w Piśmie Świętym doznawało niezwykłych snów - objawień których żródłem mógł być zarówno szatan, jak i Bóg.

  sennik babiloński
   
 • Sennik Egipski - powstał około 1349 r.p.n.e, a obecnie znajduje ię w zbiorach Muzeum Brytyjskiego w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak sennik Babiloński - sennik Egipski dzielił sny na dobre i złe. Starożytni Egipcjanie uważali, że  snach pojawiają się bogowie i oni pbjawiają śmiertelnikom w ten sposób informacje na temat przyszłości. Sny spisywane byly na papirusach, a w senniku umieszczone zostały - oprócz tłumaczeń marzeń sennych - także i zaklęcia mające chronić i pomóc w uniknięciukonsekwencji nieprzyje­mnych czy nawet złowrogich snów.  Odczytywać  sny mogli tylko i wyłącznie szamani wysoko postawieni w hierarchii społecznej. Starożytni Egipcjanie uważali, że szamani byli bardzo mądrzy a przez to - szanowani. Do ich zadań należało tylko i wyłącznie przepowiadanie snów.  Gdy ludzie mieli jakiś sen udawali się tylko i wyłącznie do tych kapłanów, ponieważ ich prorocze słowa się sprawdzały. Szamani powtarzali im, że aby przydarzył się "dobry" sen - przed zaśnięciem muszą myśleć o pozytywnych fantazjach - nigdy o negatywnych - a także powinni wysłuchiwać przyjemnych pieśni.

  sennik egipski

  Inkubacja snów - Egipcjanie - podobnie jak inne ludy bliskowschod­nie - uważali, że sny mogą być traktowane jako wy­rocznie i przekazywać śmiertelnikom wiadomości od bogów. Wg nich najle­pszym sposobem uzyskania pożądanej odpowiedzi - zwłaszcza w chorobie - było wymuszenie, czyli „inku­bacja" snu (łac. incubatio — wylęgać). Aby to osiągnąć Egipcjanin udawał się osobiście do świątyni lub sanktuarium, np. do świątyni w Memfis, gdzie przesypiał noc na specjalnym „łożu snów" oczekując w nadziei na otrzymanie boskiej rady, pocieszenie bądź uzdrowienie we śnie. Chorzy wędrowcy w celu wymuszenia snów stosowali swego rodzaju umartwianie w postaci zażywania specjalnych mikstur bądź odbywania postu.

 • Sennik Grecki – W Grecji dzielono się snami na pozytywne i negatywne. Mieli świątynie przeznaczone do wywoływania snów. Przed wywoływaniem snu odbywali obrzędy, które miały za zadanie poprawić samopoczucie ludzi. 3 dni przed wejściem do domu bożego nie mogli już uprawiać seksu, jeść mięsa, ryb i jakiej kol wiek dziczyzny, tylko mogli pić czystą wodę. Zapłatą za wejście do domu bożego było zwierzę. Uważali że muszą w jakiś sposób zapłacić przywołanemu bogu. Gdy Greków prześladowały sny, w których występowali ludzie uważali, że żyją oni w podziemiach. Grecy bardzo wierzyli w prorocze sny, ponieważ one się sprawdzały. Sny jakie występowały w ich życiu miały wpływ na sprawy osobiste, politykę i ekonomię. Czerpali, niektóre zwyczaje z innych słowników innych kultur.
   
 • Sennik Hebrajski – Sny miały duży wpływ na kulturę religijną .Magowie uważali, że jeden sen oznacza pojedynczego boga. Występowały u nich sny pozytywne i negatywne. Uważali, że gdy występował negatywny sen to on był nasyłany za przyczyną złych duchów.

 • Sennik Indiański - w Indiach sny uważano za ukryte pożądania dusz.Członkowie plemion o najbardziej rozwiniętych snach byli Szamanami. Mieli tam kilka rodzajów szamanów, jedni uważali, że człowiek będzie zaspokojony rządami gdy wyrazi to w czasie snu. Byli też tacy co usiłowali uzyskać władzę za pomocą siły. Najlepsi magowie stawali na szczycie hierarchii i przepowiadali sny innym niżej postawionym ludziom.
   
 • Sennik muzułmański – Muzułmanie uważali sny dobre i złe. Sny dobre były uzyskane ze strony boga, a złe od szatana. Gdy chcieli uzyskać jakiś sen wykonywali rytuały, które miały także zapobiec złym snom. W późniejszych czasach przepowiadanie snów było łączone z astrologią.
   
 • Sennik Rzymski - starożytni Rzymianie dążyli aby dowiedzieć się wszystko na temat bogów. Było to za panowania Augusta, który powiedział ludziom, że jeśli wystąpi u kogoś sen związany z państwem miał przyjść i opowiedzieć całą jego treść przed zebranym tłumem słuchających. W Rzymie sny opowiadali gdy słuchaczami byli wysoko postawieni szamanie. Jednym z nich był Cyceron. Jedynymi informacjami, które uzyskiwali rzymianie były to informacje uzyskane ze snów. Preferowali ten sposób przez około tysiąc lat.
   
 • Sennik Japoński - w Japonii do powstawania snów wymyślili domy modlitw, które pomagały uzyskać wymarzony sen. Najczęściej stosowali domy modlitw aby zapobiec problemom partyjnym. Jednym z domów bożych była świątynia w USA. Cesarz miał tylko i wyłącznie dla siebie pomieszczenie na marzenie o snach. W senniku japońskim występowały pozytywny jak i negatywne symbole, które przynosimy sukces lub niepowodzenia dla państwa.
   
 

Nowy horoskop dla każdego dnia

Horoskop w astrologii to przepowiednia sporządzona na podstawie układu ciał niebieskich.
Koziorożec
Koziorożec
Wodnik
Wodnik
Ryby
Ryby
Baran
Baran
Byk
Byk
Bliźnięta
Bliźnięta
Rak
Rak
Panna
Panna
Waga
Waga
Skorpion
Skorpion
Strzelec
Strzelec
Lew
Lew

Reklama na MegaSennik.pl