Znaczenie snów
W świecie snu często bez ograniczeń i cenzury pojawiają się obrazy związane z seksualnością, ukazujące nierzadko sceny, które można określić jako prawdziwe orgie. Dzieje się tak, ponieważ w krainie marzeń sennych nasz umysł wyzwala się z jarzma ograniczeń stawianych nam na jawie przez cywilizację i wychowanie. Dochodzi do niczym nieposkromionego wybuchu popędu seksualnego i przeżywamy sen o treści erotycznej, w którym mogą pojawić się osoby, miejsca czy przedmioty z realnego świata.
Sny erotyczne nie zawsze jednak należy tłumaczyć jako skrywane pragnienie rozwiązłości czy też rozpasaną żądzę - znacznie częściej są obrazem naszego ducha i duszy. Przy pomocy obrazów o treści erotycznej podświadomość wskazuje nam okrężną drogą (poprzez zmysłowość) na problemy związane z partnerstwem czy pokonaniem zahamowań utrudniających lub uniemożliwiających nam kontakty międzyludzkie. Dlatego też sny erotyczne mogą pojawić się, gdy przezywamy kryzys w związku bądź zaburzeniu uległy - serdeczne dotychczas - wzajemne stosunki między partnerami. Sen erotyczny powstaje wówczas, gdy pragniemy odzyskania czegoś nieodwracalnego bądź przywrócenia bliskiego kontaktu w sferze duchowej w związku.
Tego typu marzenie senne może również wyrażać obawę przed utratą czegoś, czego na jawie jesteśmy zupełnie pewni. Zdarza się także, że takie sny przedstawiają naszą wolę odsunięcia od siebie czegoś, czego tak naprawdę odsunąć nie można (np. sen kazirodczy córki z ojcem lub syna z matką oznaczający przygotowanie duszy młodego człowieka do opuszczenia rodzinnego domu gdyż nadszedł moment stanięcia na własnych nogach i potwierdzenia się jako jednostki). Treść snu erotycznego może więc odnosić się do kwestii duchowych, zwracając uwagę śniącemu (poprzez użytą symbolikę, znaki) na zmiany w jego życiu i starać się przygotować go do nich.
Sny kryminalne mogą być przeniesieniem myśli o przestępstwach kryminalnych snutych na jawie, jednak znacznie częściej są odbiciem powstrzymywanej agresji w realnym świecie. Ich pojawienie się i teść (np. o tym, że zabijamy swojego szefa czy trujemy własną rodzinę) mogą być dla nas wstrząsające i wywoływać lęk po gwałtownym przebudzeniu się czy aby opowieść senna nie jest prawdziwą.
Sny kryminalne mogą pojawić się u śniącego z wielu powodów - np. złości na jakąś osobę, tremy przed jakimś ważnym dla nas wydarzeniem czy strachu przed mającym nastąpić zdarzeniem. Wskazują wtedy na element świata realnego, który jest dla nas w pewien sposób niewygodny. W snach możemy się stać wielkimi zbrodniarzami.
Ciekawostką w zakresie snów kryminalnych (i w ogóle snów) jest to, że - jak wskazują badania snu przeprowadzone wśród prawdziwych kryminalistów - przestępcy na ogół sypiają lepiej niż 'normalni' ludzie i w marzeniach sennych nie przeżywają opisywanych tu koszmarów. Według badań osoby, które zostały skazane na śmierć śpią jeszcze spokojniej, ponieważ twierdzi się, że tego typu ludzie w ogóle nie śnią. Może dzieje się tak dlatego, gdyż dusza tych osób jest zbyt nieczuła na zbrodnię?KOSZMARY
Któż z nas nie doznał takiego uczucia w marzeniu sennym jak strach i poczucie, że z każdej strony grozi nam zguba? Któż z nas nie uciekał w snach w obawie, że ktoś nas goni, a my pragniemy się ukryć? Te straszne odczucia paraliżują nas często jeszcze długo po przebudzeniu i nie potrafimy o nich zapomnieć. Skąd jednak biorą się te koszmarne sny?
Według niektórych, koszmary przydarzają nam się wtedy, gdy na jawie znajdujemy się w sytuacji kryzysowej lub obawiamy się utraty tego, co bardzo lubimy, do czego jesteśmy mocno przywiązani. Mogą być one związane również ze zmianami, jakie zachodzą w naszym organizmie - na przykład: dojrzewaniem płciowym czy przekwitaniem - gdyż przemiany te również łączą się ze zmianą naszego życia i obawą dotyczącą tego, jaki efekt przyniosą te zmiany.
Jak koszmary były tłumaczone przez wielkich filozofów? Freud wiązał koszmary senne z życiem seksualnym człowieka. Twierdził bowiem, iż ich źródłem jest stłumienie seksualne. C. G. Jung widział w nich natomiast symboliczne zwiastuny prymitywnej, ciemnej strony naszej duchowości. Uważał ponadto, iż aby ich się pozbyć należy je najpierw poznać i koszmary senne nam to umożliwiają.
Sny o lataniu wyrażają przede wszystkim nasze ambicje, a także .. pragnienie potencji. Są symbolem chęci przeżycia sukcesu, uczucia uskrzydlenia, poczucia smaku powodzenia, których brakuje nam w realnym życiu.
Tego typu sny często zawierają w sobie wskazówkę wyjścia ze skomplikowanej sytuacji. Stanowią również sygnał ostrzegawczy, podobnie jak to jest w przypadku snu o spadaniu.
Sny o spadaniu - na przykład w bezdenną otchłań - oznaczają często trudności w sferze intymnej, zahamowania w kontaktach międzyludzkich (lub ich niedostatek).
W snach może też występować jednocześnie i motyw latania i motyw spadania. Wskazywać to może na wewnętrzne rozdarcie osoby śniącej połączone z zahamowaniami wobec innych osób i z pragnieniem przekonywania ich do siebie.
Sny o śmierci - chyba każdy chciałby ich uniknąć. Co jednak oznaczają kiedy już się nam wyobrażą i przyśnią?
Większość snów o śmierci informuje nas generalnie o zmianie w życiu, o nowych sprawach, które właśnie torują sobie drogę i do których musimy się ustosunkować. Uczeń C. G. Jounga - Ernest Aeppli na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań snów stwierdził, że sny o śmierci nigdy nie zapowiadają śmierci fizycznej zachodzącej na jawie, więc nie można ich uznawać za „czarne proroctwo". Uważał jednak, iż sny, w których widzimy swoją bądź cudzą śmierć lub jesteśmy uczestnikami pogrzebu wskazują na to, że umarło coś duchowego bądź na jawie nie mamy zbyt dobrych stosunków z osobami, które widzimy jako martwe.
Czasami sny o śmierci maja inne znaczenie - kryją w sobie zapowiedź uwolnienia się od partnera i są wtedy oznaką zakończenia jakiejś znajomości.
made with by megasennik